Ako sa brániť alergiám

Väčšina z nás sa po zime teší na jar, kedy sa všetko prebúdza zo zimného spánku, vonku začína byť teplo a môžeme si dopriať aj viac slnka. Všetky tieto radosti však nahrávajú baktériám, roztočom a plesniam, ktorým sa následne v našich domácnostiach a okolie ľahšie žije. Čo teda urobiť preto aby sme tomu zabránili a uľahčili život alergikom v našom okolí?

Jarné obdobie znamená podľa lekárov pre alergikov a astmatikov zhoršenie ich chorôb až o 15%. Preto je dobré v tomto období dodržiavať nižšie uvedené pravidlá. Stav alergických a astmatických pacientov sa môže výrazne zlepšiť.

V dome alebo byte udržujte optimálnu teplotu a nižšia vlhkosť. Ak máte v izbách tapety, odporúčame ich odstránenie, čo platí aj pre koberce, kde sa zdržiavajú nevítaní hostia v podobe roztočov, vírusov a baktérií. Matrac od postele by mala byť umiestnená na rošte, aby dobre vetrala a pod posteľou by nemali byť žiadne veci. Pokiaľ nie je pod matracom zaistená dostatočná cirkulácia vzduchu, môže sa na spodnej stráne alebo vnútri matraca tvoriť pleseň.

Brániť sa peľovej alergii pomocou Nasaleze Allergy >>

Nezabúdajte pravidelne vetrať celú domácnosť, a to minimálne 4x za deň po dobu 10 minút. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie WHO môže byť vzduch doma 2x až 5x viac znečistený ako vonku. K podobnému výsledku dospela Prírodovedecká fakulta Karlovej Univerzity v Prahe, ktorá merala kvalitu ovzdušia v Prahe za plnej prevádzky a v pražskom byte mimo centrum. Výsledok testu ukázal, že kvalita ovzdušia v byte bola o 12% horší než na rušnej križovatke.

Pri upratovaní domácnosti je dobré prenechať upratovanie tomu kto netrpí alergiou, hlavne pri činnostiach, kde sa práši, prípadne použiť ochranné pomôcky v podobe rúška. V prípade, že alergické reakcie trvajú aj v upratané a dobre vetrané domácnosti, môže vám pomôcť čistička vzduchu. Tá je účinná hlavne v momentoch, kedy sú alergény ľahké a vznášajú sa vo vzduchu po dlhšiu dobu. Ide najmä o pele, zvieracie alergény alebo spóry plesní. Určite neodporúčame v noci spálni intenzívne vetrať a do toho používať čističku vzduchu.

Pomôcť alergikom môže tiež tradičná čínska medicína vo forme telovej akupunktúry alebo akupunktúry ucha. Ďalším riešením môžu byť u ľahších prípadov aj homeopatiká. Je však potrebné mať na mysli, že pri komplikovanejších ťažkostiach je nutná konzultácia s lekárom.

Brániť sa peľovej alergii môžete tiež tým, že budete pravidelne sledovať peľové spravodajstvo a výskyt alergénov v oblastiach, kde sa pohybujete. Následne obmedzíte svoj pobyt vonku a prispôsobíte vonkajšie aktivity podľa situácie. Všeobecne možno povedať, že sú koncentrácie peľu najsilnejšie ráno a napoludnie. Nezabúdajte nosiť slnečné okuliare aby ste zamedzili kontaktov očí s alergénmi. Pri jazde autom nejazdite s otvorenými oknami. Po príchode domov sa prezlečte, pretože peľ z vonkajšieho prostredia lipne aj na oblečenie. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu obsahovať peľové zrnká (niektoré čaje, med a pod.). Ak potrebujete nutne pokosiť trávu na záhrade, nasaďte si rúšku na ústa i nos.

Dôležitú úlohu pri prevencii alergií hrá tiež správny životný štýl, kam patrí pestrá strava, dostatočný pobyt v čistom ovzduší alebo tiež otužovanie, dostatok spánku a odpočinku. Nezabúdajte, že dôležitú úlohu pri alergických reakciách alebo pri prejavoch dýchavičnosti a astme hrá tiež psychika. Alergia, astma, atopickej ekzémy a rad ďalších autoimunitných ochorení vzniká v niektorých prípadoch preťažením nervového systému čiže stresom. Môže sa jednať o krátkodobý ale intenzívne stres, alebo o dlhodobý stres v zamestnaní, vďaka ťaživej finančnej situácii, rozvodu atď. Veľa týchto prípadov je známe u detí, napr. Kvôli strachu z rozvodu rodičov a pod.

S liečbou alergie je nutné začať ideálne už v septembri alebo októbri a zotrvať až do nástupu alergickej sezóny kedy sú príznaky následne až o polovicu nižšia alebo tiež vôbec žiadne. V jarnom a letnom období už liečbu alergií nedoženiete. V tomto období sa príznaky už len zmierňujú a zastavujú.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť