Aký systém na výplach nosa (SINUS RINSE) najlepšie použiť?

Kým produkcia určitého množstva hlienu v nose a dutinách je normálne, alergie a sínusové infekcie môžu spôsobiť nadmernú tvorbu hlienu. Táto nadmerná tvorba hlienu spôsobuje nepríjemné príznaky ako je napríklad výtok, upchatiu či odkvapkávanie z nosa.

Kľúčom k úľave od ťažkostí je fyzickej vymytiu tohto nadbytočného hlienu a alergénov, ako sú pele tráv a pele stromov, prachové častice, znečisťujúce látky a baktérie z nosových priechodov. Pravidelný preplach zníži zápal membrány sliznice, čo vám umožní normálne dýchať.

Súčasná lekárska literatúra naznačuje, že veľkoobjemové nosové výpachy fyziologickým roztokom, vykonávané s nízkym pozitívnym tlakom, poskytujú vynikajúce systémovú úľavu pacientom so sínusovým ochorením a alergiami. Pre efektívne nazálna oplachovanie musíte použiť veľké množstvo (100 až 200 ml) fyziologického roztoku pre každý z nosových priechodov a oplach musí byť vykonaný s primeraným pozitívnym tlakom, aby sa vytlačil hlien, peľ a alergény z nosových priechodov.

Preto musí mať účinné nazálne oplachovacie zariadenia nasledujúce vlastnosti:

 1. Schopnosť uchovávať veľký objem roztoku chloridu sodného (200 až 240 ml).
 2. Schopnosť dodať roztok s malým, ale primeraným tlakom do nosových priechodov. Tlak musí byť dostatočný, aby slaný roztok nemohol pretekať iba nosnými priechody, ale aj vytlačiť hlien, peľ a alergény.
 3. Roztok fyziologického roztoku musí teda cestovať do nosných kanálikov, pretiecť cez nosovú prepážku a vytiecť opačnú nosnou dierkou. Až kým neprebehne celý tento tok, nedosiahnete dôkladného vyčistenia. To samo o sebe znamená, že nosné spreje nie sú pre dôkladné nosové premytie vhodné !!!

Nos je vysoko účinný filter, ktorý spracováva približne 14 000 litrov vzduchu za deň. Aby bol vzduchový filter udržiavaný v čistote, je nutné sa o neho starať a starostlivosť o nos zahrnúť do každodennej hygienické rutiny.

Zamyslite sa nad tým!

Pozrime sa teraz na niektoré z veľkoobjemových nazálnych oplachovacích zariadení:

 • Veľký objem roztoku, možnosť stlačenie fľaše primeraným pozitívnym tlakom: takýto systém pre jednoduché stlačenie veľkého objemu (240 ml) spĺňa požiadavky na účinný výplach fyziologickým roztokom tak, ako je popísané vyššie. Umožňuje užívateľovi aplikovať roztok s dostatočným tlakom, ktorý dôkladne vyčistí nosovej priechod, pričom užívateľ udržuje hlavu vo vzpriamenej polohe (nevyžaduje sa žiadne naklápanie alebo skrúteniu krku). Užívateľ má úplnú kontrolu nad tlakom a objemom roztoku, ktorý vstupuje do nosových priechodov, čo v konečnom dôsledku umožňuje jemný a terapeutický zážitok.
  Všetok hlien a súvisiace patogény sú vymyté z nosových priechodov, čo umožňuje užívateľovi dlhodobú symptomatickú úľavu, najmä ak je výrobok používaný dôsledne. NeilMed® Sinus Rinse ™ je presne takéto zariadenie, ktoré je # 1 medzi všetkými podobnými zariadeniami odporúčanými odborníkmi ORL a ALG v USA a Kanade a cestu k úspechu si dláždi aj v Európe. Úspech systému NeilMed Sinus Rinse vytvoril konsenzus medzi tisíckami praktickými a odbornými lekármi že práve veľkoobjemový nosové zavlažovací systém soľným roztokom poskytuje tú najväčšiu úľavu pacientom s nosovej alergií a ochorením dutín.
 • Kanvičky: všetky Netia kanvičky na výpach nosa pracujú na princípe gravitácie. Naklápanie hlavy a súčasne zdvíhanie Netia kanvičky dovolí roztoku pretekať nosovými priechody v dôsledku pôsobenia gravitácie. Sú vhodné pre pacientov, ktorí nemôžu tolerovať ani ten najmenší tlak v prínosových priechodoch.

Nevýhody rôznych Netia nádob (konvičiek) na výplach nosa:

 • Mnoho konvičiek na trhu nie je dimenzované tak, aby obsahovalo 200 ml až 240 ml fyziologického roztoku. Často si tak musíte pripraviť roztok dvakrát, aby ste získali požadovaný veľký objem, čo je drahšie a časovo náročnejšie.
 • Väčšina nádob na Netia výplach neumožňuje užívateľovi riadiť tok fyziologického roztoku do nosových priechodov.
 • Najväčší obmedzenie všetkých Netia nádob je to, že gravitácia sama o sebe nemôže vytvoriť dostatočný tlak na odstránenie všetkých nežiaducich hlienov a nosových dráždivých látok. Kým sa môže zdať, že poskytuje okamžitú symptomatickú úľavu, dlhodobá úľava je nepravdepodobná, pretože väčšina hlienu a súvisiacich patogénov zostáva na svojom mieste.
 • Netia nádoby často bývajú predávané samostatne (bez pridaných sáčkov s presne odmeraným množstvom chloridu sodného a hydrogénuhličitanu sodného) a užívateľ tak pri použití kuchynskej soli riskuje popálenia nosovej sliznice.

Mgr. Hana Sochůrková

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť