Alergia na plesne

Odkvitli stromy, odkvitli trávy a pomaly končí aj sezóna jesenných burín, ale alergické príznaky neustupujú, veľakrát sa skôr zhorší. Alergia na roztoče bola vylúčená a nám nezostáva než premýšľať, či nemôže ísť o alergiu na toho najmenej nápadného zo všetkých producentov alergénov – na plesne.

Alergénom plesní sú ich rozmnožovacie výtrusy (spóry), ktoré majú obdobne ako peľové zrná, či prach, schopnosť šíriť sa vzduchom. Plesne sa vyskytujú takmer všade. Ich vonkajšia sezóna sa môže prekrývať s peľovou sezónou, ale veľa záleží na počasí. Horúce a suché leto im neprospieva, naopak vlhké a dusné áno, lebo plesniam sa najlepšie darí medzi 25 – 30 ° C. Tlejúce lístie, drevo a vlhké kôpky sena, to všetko je pre plesne živnou pôdou, rovnako tak i špecifická pracovné prostredie (skleníky, vinárstvo, potravinárstvo, drevospracujúci podniky a iné obdobné prevádzky).

S jeseňou sa viac presúvame do vnútorných priestorov a často si neuvedomíme, že aj tam na nás plesne čakajú. Nemusí sa jednať len o vlhká pivnici, ale plesňová ložiská môžu prežívať aj v stenách, nábytku, v chladničkách, pod kobercami a často aj pod tapetami. Nie vždy môžeme urobiť celkovú rekonštrukciu bytu, aby sme sa týchto plesňových ložísk nadobro zbavili, avšak sa môžeme pokúsiť výskyt spor čo najviac obmedziť. Vo vlhkých miestnostiach dostatočne vetráme, prípadne používame vysúšače a čističky vzduchu.

Na plesne viditeľné ložiská použijeme fungicídny prípravok, presadíme tie izbové kvety, na ktorých sa už vytvoril viditeľný biely povlak na zemine, často vynášame odpadkové koše, nenechávame v byte či chladničke plesnivejúce zvyšky potravín, pravidelne upratujeme. Ak napriek tomu, že o svojich problémoch vieme, potrebujeme na obmedzenú dobu pracovať v prostredí, kde je výskyt plesní pravdepodobný, použijeme rúšku a bariérový nosový sprej. Potom sa dôkladne osprchujeme, umyjeme vlasy, v ktorých sa spory mohli usadiť a vymeníme si oblečenie za čisté. Ak si nie sme diagnózou plesňové alergie istí, navštívime alergológa, ktorý vykoná testy a odporučí príslušnú farmakoterapii. Dostupnosť alergénovej vakcinácia je bohužiaľ u plesní veľmi obmedzená.

Mgr. Hana Sochůrková

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť