Alergie sú na vzostupe a tu sú tri dôvody prečo

Prudko rastúce ceny liečby alergií upozorňujú na zvyšujúci sa počet detí trpiacich alergiami. V poslednej dobe sa deti stretávajú s alergiami stále viac, čo vyvoláva diskusie na túto tému po celej svete.

Výskumné centrum pre prevenciu chorôb (US.Centers for Disease Control and Prevention) v Spojených štátoch zistilo, že potravinové alergie vzrástli u detí v rokoch 1997 až 2011 približne o 50% a teraz postihujú 1 zo 13 detí v Spojených štátoch, čo činí v priemere 2 študentmi v každej triede.

Asi 90% alergických reakcií súvisí s týmito ôsmimi potravinami: mlieko, vajcia, arašidy, orechy, sója, pšenica, ryby a kôrovce. Potravinové alergie spôsobujú v Spojených štátoch približne 300 000 ambulantných návštev ročne u detí mladších ako 18 rokov. V súvislosti s týmito číslami sa skúma niekoľko teórií vrátane jednej, spojené s našou posadnutosťou bojom proti cudzorodým zárodkom. Takzvaná hygienická hypotéza predpokladá, že ak nie sme v dostatočnej miere vystavení pôsobeniu infekčných látok v ranom detstve, môžeme následne vytvoriť situáciu, keď imunitný systém berie aj potravinový proteín ako invazívne baktériu (bacil).

Je isté, že otázka nadmerné čistotnosti vyvolávajúce imunitné ochorenia je a bude stále diskutovaná téma. Avšak značný počet lekárov sa naozaj domnieva, že hygienická hypotéza má svoju nemalú zásluhu na rozvoji alergických ochoreniach. „Sme príliš čistotní,“ povedal nedávno na konferencii CNBC Dr. Leigh Vinocur z americkej lekárskej fakulty. „V podstate vytvárame alergie sami pre seba.“

Vinocur uviedol, že ak sú lieky, ako sú antibiotiká alebo lieky na zníženie produkcie žalúdočných kyselín nadmerne užívané, môže byť gastrointestinálny trakt (žalúdočné a črevné sústava) zmenený a môžu vznikať ďalšie zdravotné problémy. „Zbavili sme sa toľkými základných mikróbov, ktorým sme predtým bývali vystavení, že naše imunitné systémy sú nečinné a čakajú na útok,“ povedal Vinocur.

Ďalším dôvodom rastúceho počtu alergií môžu byť zmeny životného prostredia. Klimatológovia uvádza, že najteplejší klimatologické desaťročia bolo v rokoch 2000 – 2009. Priemerná teplota by sa v najbližších desaťročiach mohla zvýšiť až o ďalších 10 ° C. Teplejšie klíma môže zhoršiť respiračné alergie, pretože vegetačné obdobie rastlín sa predlžuje a tým sa zvyšuje množstvo peľov a alergénov, tvrdia niektorí vedci.

Dr. R. Sharon Chintrajah zo Sean N. Parkerova centra pre výskum alergie a astmy na Stanfordskej univerzite sa domnieva, že príčinou alergií je kombinácia mnohých faktorov. Čistota a životné prostredie k zmenám iba prispievajú, ale svoju úlohu hrá aj epigenetika (náuka o tom, ako sa gény menia následkom správania nás samotných). Napríklad rôzne faktory, ktorým je dieťa vystavené v maternici, môžu mať veľký vplyv na jeho detstvo. Dr. R. Sharon Chintrajah povedala, že vedci pokračujú v štúdiu toho, aké potraviny matky jedia počas tehotenstva, v rôznych časoch a v určitých trimestroch, aby zistili, aký dopad to má na ich dieťa.

„Snažíme sa aktívne porozumieť určitej časti hádanky, pokiaľ ide o alergie,“ povedala Dr. R. Sharon Chintrajah. „Pochopenie malých kúskov skladačky nám nakoniec pomôže zistiť o alergiách viac ako celku.“

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť