Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Avšak to tak byť nemusí, vietor sprevádzajúci búrku môže ťažkosti pacientov aj výrazne zhoršiť. Svoje o tom vedia najmä obyvatelia veľkých miest. Najzávažnejšie prípad sa stal na jeseň roku 2016 v austrálskom Melbourne, kedy museli byť počas búrky hospitalizované tisíce ľudí, niektorí z nich dokonca zomreli.

 • Búrkové astma je forma astmy, ktorá je vyvolaná neobvyklú kombináciou vysokej koncentrácie peľu (spravidla od neskorej jari do začiatku leta) a určitého druhu búrky.
 • Postihnutý môže byť ktokoľvek, predchádzajúce príznaky astmy sa nemusia vyskytnúť.
 • Zvýšené riziko je u pacientov, ktorí majú astmu v anamnéze, nemajú rozpoznané astma, majú sennú nádchu (alergickú nádchu), alebo sú alergickí na peľ trávy.
 • Ľudia, u ktorých sa pri búrke objavia príznaky astmy, aj keď je to prvýkrát, by tieto príznaky nemali podceniť a mali by vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc.
 • Príznaky astmy sa môžu líšiť svojou závažnosťou a môžu byť život ohrozujúce. Ak sa vyskytnú známky toho, že sa stav človeka zhoršuje, je potrebné usilovať sa o naliehavú starostlivosť a volať záchrannú službu.
 • Sledujte predpoveď počasia, zvlášť možnosť vzniku búrok v peľovej sezóne, najmä v dňoch s vysokou koncentráciou peľu v ovzduší.
 • Ak je to možné, zostaňte v dome s oknami a dverami zatvorenými, kým búrka neprejde.
 • Je možné, že určitý protektívny účinok by mohli mať aj bariérové ​​spreje (napr. Nasaleze), ale randomizovanej klinickej štúdie zatiaľ neboli vykonané.

Aká je súvislosť medzi sennou nádchou, búrkami a astmou?

Väčšina z nás už počula o sezónne sennej nádche, ktorá je najčastejšie spôsobená peľ tráv. Táto peľové zrná sú pomerne veľká, sú zachytené v horných dýchacích cestách a spôsobujú typické alergické príznaky (výtok z nosa, svrbenie v hrdle, podráždenie očí a kýchanie). Peľové zrná sú však všeobecne príliš veľká na to, aby sa dostala do spodných častí pľúc.

Výskum naznačuje, že búrkové astma je väčšinou vyvolané neobvyklým typom búrok, ktorý spôsobuje, že sa zrná peľov tráv dvíhajú a sú odnášaná do búrkových mrakov. Tam absorbujú vlhkosť, prasknú a uvoľní veľké množstvo menších alergénových častíc. Jedno peľovej zrno môže uvoľniť až 700 týchto menších častíc, ktoré sú potom odfúknuté dole k zemskému povrchu, kde sa vytvára veterné prúdy plné potenciálnych spúšťačov astmy. Tieto alergénovej častice sú tak malé, že môžu byť vdýchnuté hlboko do pľúc. U niektorých ľudí to spôsobí podráždenie pľúc. Podráždenie môže ďalej spôsobiť opuchy, zúženie a nadmernú produkciu hlienu v malých dýchacích cestách. To sťažuje dýchanie a môže viesť k príznakom astmy, ako je sipenie, tieseň na hrudníku a kašeľ. Tieto astmatické príznaky sa môžu navyše veľmi rýchlo zhoršovať.

Nie všetky búrky v peľovej sezóne spôsobujú búrkové astmu. Ak k tomu však dôjde, väčšinou sa ich výskyt zhoduje s vrcholom peľovej trávne sezóny.

Tieto závažné, mimoriadne prípady sú známe ako epidémia búrkového astmy. Vznikajú len pri určitom type búrky, ktorá vystavuje veľké množstvo obyvateľov vysokým koncentráciám malých alergénových častíc uvoľnených prasknutím peľových zŕn počas krátkeho časového obdobia. Výsledkom je náhly vznik astmy u veľkého počtu ľudí, vrátane mnohých, ktorým predtým nikdy nebolo astma diagnostikované.

Kto je ohrozený búrkovým astmou?

Búrkové astma môže postihnúť ľudí žijúcich v mestách, ako aj na vidieku. Môže tiež zasiahnuť aj tých, ktorí nikdy nemali astmu nikdy diagnostikované.

Osoby s vyšším rizikom astmatického záchvatu pri búrke zahŕňajú osoby s diagnózou astmy v anamnéze, osoby s nediagnostikovaným astmou a osoby so sennou nádchou (najmä sezónne sennou nádchou) alebo preukázanou alergiou na trávny peľ.

Ako sa môžem pripraviť na búrkové astmu?

Kým v súčasnosti je ťažké predpovedať riziko vzniku astmy pri búrke, existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste boli pripravení.

 • Ak máte astmu, diskutujte o problémoch búrkového astme so svojím lekárom a zahrňte ho do svojho akčného plánu astmy.
 • Ak je Vaša astma vyvolané pele, je horšie na jar a v lete a sprevádza ho senná nádcha, potom je dôležité, aby ste mali aktuálne akčný plán astmy a pravidelne užívali preventívnu liečbu. Ak nepoužívate preventívnu liečbu, poraďte sa so svojím lekárom a túto možnosť spoločne zvážte.
 • Zapamätajte si, že preventívnu liečbu je potrebné užívať každý deň a nástup účinku nie je okamžitý.
 • Ak trpíte astmou aj sennú nádchu, nezabudnite, že lepšia kontrola a zvládnutie Vašej sennej nádchy môže tiež zlepšiť kontrolu Vášho astmy. Hovorte s lekárom o výhodách preventívnej liečby astmy, optimalizujte starostlivosť o sennú nádchu a aktualizujte akčný plán astmy, do ktorého zahrňte aj búrkové astma.
 • Ak máte príznaky, ktoré pripomínajú astma, ale diagnózou si nie ste istí, mali by ste navštíviť lekára, aby ste zistili, či astma naozaj máte a mohli vypracovať krízový plán.
 • Ak máte počas peľovej sezóny sennú nádchu, mali by ste navštíviť svojho lekára, aby ste skonzultovali užívanie liekov ako sú antihistaminikami a nosové kortikosteroidy. Mali by ste tiež diskutovať o možných opatreniach, ktoré by ste mali prijať, aby ste zabránili vzniku búrkového astmy a liekoch, ktoré by ste mali mať preventívne pri sebe, vrátane nosových bariérových sprejov.

Čo mám robiť, ak sa v období sezóny peľov predpovedá búrka?

 • Pokiaľ máte diagnostikovanej astmu, máte príznaky astmy alebo máte sezónne alergickú nádchu v anamnéze, buďte si vedomí možných rizík vzniku búrkového astmy najmä v dňoch s vysokou koncentráciou peľu v ovzduší. Aktuálny peľový spravodajca nájdete napr. Na www.pylovasluzba.cz
 • Ak je to možné, vyhnite sa kontaktu s alergénmi, ktoré môžu byť Privat vetry blížiacej sa búrky, zostaňte vo vnútri domu, či bytu a zatvorte dvere i okná, kým búrka neskončí. Aj tak však kontrolujte, či sa u Vás neobjavujú príznaky astmy.
 • Pokiaľ Vám bola predpísaná preventívna medikácia, zaistite, aby ste ju užívali podľa pokynov svojho lekára.
 • Vždy majte pri sebe úľavové lieky.
 • Ak sa začnú vyvíjať akékoľvek príznaky astmy, postupujte podľa svojho akčného plánu. Ak sa Vaša astma rýchlo zhoršuje, zavolajte 155 alebo 112 a oznámte dispečerovi, že máte astmatický záchvat.

Zdroj: ASCII, www.allergy.org.au; www.asthmaaustralia.org.au

Mgr. Hana Sochůrková

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni

R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť