Červené oči u deti môžu byť začiatkom infekcie

Deťom skončili prázdniny a začínajú sa vracať do škôlok či škôl, kde sa opäť začnú potýkať s rôznymi infekciami. Ak má vaše dieťa často červené oči spravidla si hovoríte, že je unavené, málo spalo, alebo si pri hraní na piesku pretrel oči a má ich podráždené od špiny alebo piesku.

Je potrebné sa mať však na pozore. Infekcia zrak vašich detí nepoškodí, však môžu znepríjemniť a oddialiť návrat medzi svojich kamarátov v škole či škôlke. A čo si budeme hovoriť, keď pre zmenu začali prázdniny nám rodičom, tak nechceme behať s našimi potomkami po doktoroch.

V prípade, že spozorujete u vášho dieťaťa začervenané oči môže to mať mnoho príčin. Červené oči spravidla sprevádza pálenie, štípanie alebo rezanie v oku. Môže sa tiež jednať o začiatok zápalu spojiviek, ktorý je najčastejším ochorením oka vznikajúcim z vírusových a bakteriálnych infekcií. Prenos infekcie na iné dieťa v kolektíve je veľmi jednoduchý. Deti si častou mnou oči, siahajú si do nich, používajú rovnaké hračky, neumývajú si dôkladne ruky atp. Zápal spojiviek môže byť sezónne alebo tiež celoročné. Sezónnym trpí alergici hlavne na jar, kedy je vo vzduchu veľa rôznych alergénov v podobe peľu. Na jeseň môžu oči alergikov zase potrápiť plesne.

Ďalším dôvodom začervenaných očí môže byť alergický zápal spojiviek, zápal očných viečok alebo tiež jačmenné zrno. Zdravé oko má bielu farbu. Začervenanie je signálom, že sa deje niečo zlé. Sieť vlásočníc v oku sa zaplní krvou a červené oči sú na svete. Správnu diagnózu však dokáže určiť iba očný lekár.

S príchodom jesenného počasia nastáva obdobie chrípok a prechladnutí, ktoré dokážu oči našich deti tiež slušne potrápiť. Medzi rizikové pre oči deti patria prašné prostredie, dlhšie pobyty vonku, nežiaduce čiastočky v oku, klimatizácia, suchý vzduch alebo tiež ostré svetlo alebo chlór vo vode.

Prvou pomocou proti červeným očiam sú očné kvapky, určené špeciálne pre tieto okolnosti. Kvapky by mali mať vyvážené pH podobné prirodzeným slzám. Vhodné je použitie prírodných očných kvapiek s výťažkami z liečivých bylín, po ktorých sa budú oči detí cítiť lepšie. Oči tak budú zvlhčené, ochránené a kľudné. Oči možno tiež opatrne vyplachovať sterilnou bórovou vodou. Je nevyhnutné dodržiavať hygienické návyky a mať si ruky nielen pred aplikáciou, ale aj po aplikácii očných kvapiek. Používajte tiež oddelené uteráky a iné predmety, ktoré by mohli prísť do kontaktu s viacerými členmi domácnosti a okom pacienta.

Ak začervenanie po niekoľkých dňoch neustúpi odporúčame navštíviť očného lekára, ktorý určí presnú diagnózu a nasadí prípadne virostatiká v kvapkách alebo v mastiach alebo lokálnej antibiotiká vo forme kvapiek alebo mastí.

Ako správne kvapkať do očí

Umyte si dôkladne ruky. Otvorte očné kvapky, zakloňte hlavu, pozrite sa do stropu. Čistú rukou si siahnite do oka a dolné viečko stiahnite dolu. Ak sa vám vytvorila taká malé vrecko tak to je správne. Vezmite fľaštičku a stlačte, aby sa uvoľnila jedna kvapka do vytvorenej malého vrecka. Hlavne sa nedotknite rúk oka, proste len kvapnite. Uvoľnite viečko a oko zatvorte tak na 20 sekúnd. Aby vám účinné látky z kvapiek nevyplavila slzy skúste si pridržať slzné kanáliky pri koreni nosa.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť