Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Alergikov v Českej republike najviac trápi pele troch skupín:

1. Břízovité a lískovité (označované ako jarné stromy).

2. Lipnicovité (trávy, obilie).

3. Astrovité (palina a ambrózia).

Poučený peľový alergik vie, že po pokojnom zimnom období ho koncom zimy alebo začiatkom jari čaká krušné obdobie, kedy naplno udrie agresívny peľ brezy. Breza je totiž schopná vyprodukovať obrovské množstvo peľu, ktoré je unášané vetrom do pomerne veľkej vzdialenosti, takže alergiou trpia aj jedinci, ktorí nemajú strom brezy vôbec v dohľade.

Dnes sa zmienime o jednom z menej známych sprievodných javov – skrížené alergiu. Ide o situáciu, kedy IgE protilátky imunitného systému jedinca, ktoré boli vytvorené pôvodne proti určitému alergénu (napr. Peľu brezy), mylne reagujú na inú látku, pretože má buď podobnú sekvenciu aminokyselín, alebo podobnú chemickú štruktúru. Veľmi často sa skríženej reakcie vyskytujú práve medzi pele a potravinami. Uvádza sa, že viac ako 50% osôb alergických na peľ brezy, jelše, liesky môže mať alergiu na ovocie (dominujú jablká, takisto aj hrušky, slivky, broskyne, čerešne, marhule), koreňovú zeleninu, sóju orechy a mandle.

Hlavným prejavom alergie je tzv. orálny alergický syndróm, ktorý vzniká po požití surového ovocia, či zeleniny a je sprevádzaný svrbením úst, škriabaním v hrdle, opuchom poschodia a hrtana, nádchou, zápalom spojiviek a v najvážnejším prípade môže vyústiť do anafylaktického šoku. Neexistuje žiadna priama úmera medzi ťaží alergické reakcie na peľ a na potraviny. Často sa však stáva, že po skončení jarnej peľovej sezóny si alergik môže znovu pochutnávať na jablkách. Pravidlom to však nie je.

Čo spravidla pomôže, je tepelná úprava potravín – kompóty, ovocie ohriate v mikrovlnnej rúre, sterilizovaná zelenina. Ani to však neplatí na 100%, zvlášť u orechov. Praženie búrskych orieškov na platničke môže agresivitu ich alergénov dokonca zvýšiť. Bielkovinová štruktúra alergénov odoláva vysokým teplotám aj u sóje, zeleru a mrkvy. Takisto nesmieme zabúdať na to, že alergická reakcia na potraviny nevzniká iba ich konzumáciou, ale je potrebné dávať pozor aj pri varení. Promnutí očí postriekanú rúk vyvolá reakciu obdobnú! Liečba je podobná ako u ostatných alergických prejavov – je nutné odstrániť alergén vyvolávajúce ťažkosti, liekom prvej voľby sú antihistaminiká a často pomôže aj alergénová peľovej vakcinácie.

Mgr. Hana Sochůrková

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni

R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť