Jesť jedlo zo zeme a nepreháňať to s hygienou

Odborníci na zdravie a vedci stále viac propagujú názory, aby sa deti pokojne hrabal v hline a jedli jedlo spadnuté na zem. Naši predkovia to s hygienou moc nepreháňali a dalo by sa povedať, že niekedy bola hygiena priamo nulová.

Následkom boli epidémie vážnych infekčných chorôb. V dnešnej dobe to však zase tak trochu s hygienou preháňame a na našej populácii sa to prejavuje zvýšeným výskytom alergií a oslabenej imunity.

Vedci preto upozorňujú rodičov, aby to s hygienou svojich potomkov zase tak moc nepreháňali. Nadmerná dezinfekcia domácnosti a sterilné prostredie nie je teda úplne ideálne. Najzdravšie deti sú z vidieka, ktoré prichádza do kontaktu s hlinou.

Je však potrebné rozlišovať tzv. Čistú a špinavú špinu. Ak sa prejdete mestskou hromadnou dopravou, siahnete na kľučku v kancelárii, v obchode alebo si dôjdete na verejnú toaletu, tak si rozhodne ruky dôkladne umyte. Ak však prídete do kontaktu so špinou v prírode, tak z tej si toľko obavy robiť nemusíte. Je pre život človeka samozrejmá, a dokonca aj nevyhnutná.

Po celé generácie a milióny rokov sa naša imunita vyvíjala sama vonku v prírode. Deti ihneď po narodení prišli do kontaktu s hlinou a baktériami, ktoré sa v nej nachádza. Ak u človeka nedôjde k naštartovaniu obranyschopnosti môžu sa dostaviť komplikácie v podobe alergie, autoimunitných porúch alebo astma a ekzémy.

Mnoho ľudí si myslí, že baktérie sú len zlé, čo je omyl. Väčšina baktérií robí naše telo odolnejšie a životaschopnejšie. Nadmerná sterilizácia prostredie v ktorom žijeme, môže vyústiť až v neurologické vývojové chyby. Nechajte si deti hrať so psom, hrabať sa v hline alebo jesť jedlo spadnuté na zem. Viac si dávajte pozor na baktérie, ktoré sa nachádza v surovom mäse a hlavne v tom kuracím. Dbajte na zvýšenú opatrnosť pri príprave takéhoto mäsa a manipuláciou s ním. Všetko dôkladne umyte a neklaďte na doštičku kde ste krájali mäso napr. Zeleninu apod.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť