Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

V lete je často veľmi ťažké nájsť kúpaliska, kde je čistá voda.

V rybníkoch, jazerách aj na kúpaliskách sa často vyskytujú sinice, inak sa im hovorí tiež cyanobaktérie, ktoré produkujú veľké množstvo jedovatých toxínov. Sinice sa vo vode dajú spoznať vcelku jednoducho. Javí sa vždy ako kruh tvorený zelenými organizmami na hladine vody, pričom voda zostáva číra. Predtým sa sinice vyskytovali najviac koncom leta, teda na prelome augusta a septembra. Dnes už je však častým mesiacom masívneho výskytu siníc jún a júl.

Sinice sú nebezpečné predovšetkým pre osoby s porušenou kožnou bariérou, pre exematiky. Aj keď typická alergická reakcia nie je príliš častá a často sa zamení za reakciu toxickú, nie je dobre ju podceňovať a je dobré navštíviť lekára, ktorý môže predpísať antihistaminiká a lokálne kortikoidy. Medzi spektrum problémov, ktoré môžu sinice spôsobiť, patria: podráždená pokožka, bolesť hlavy, nádcha, začervenané oči i črevné ťažkosti. Vždy záleží na množstve siníc a ich koncentráciu, pretože sinice v malom množstve nepredstavujú žiadne veľké nebezpečenstvo. Vo vode sa sinicami by sa nikdy nemali kúpať tehotné ženy či deti. Ich organizmus je oveľa citlivejší a na znečistené prostredie môže reagovať ďaleko horšie. U detí navyše hrozí, že takto znečistenú vodu prehltnú. Aj keď v odbornej literatúre je popísané len málo naozaj závažných následkov kúpanie v sinicami znečistenej vode, napriek tomu by sme mali mať riziko na pamäti a tomuto druhu „zážitkového“ kúpanie sa vyhnúť.

Znečistená voda možno poznať voľným okom. To, čo však na prvý pohľad nespoznáte je, či sa jedná o znečistení sinicami, či pomerne neškodnými riasami. Sinice vytvára drobné, vznášajúce sa zelené bodky, ale ak si chcete byť istí, naplňte vodou obyčajnú PET fľašu a nechajte ju chvíľu (15-20 minút) ustáť. Ak sa objaví pod viečkom zelený zákal, jedná sa pravdepodobne o sinice. Voda navyše často nepríjemne zapácha. Ak bude zakalená voda v celej fľaši, príčinou budú pravdepodobne riasy.

Ak sa aj napriek tomu budete chcieť v znečistenej vode vykúpať, nemali by ste byť vo vode dlhšie ako 10 minút. Po kúpaní je nutné sa okamžite osprchovať a sňať plavky. Nikdy sa najskôr neutierajte uterákom, pretože tým vsiaknutí siníc a podráždenie kože znásobíte a urýchlite.

Želáme vám krásny zvyšok leta a bezpečné kúpanie 🙂

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni

R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť