Kvapky do nosa môžu spôsobiť závislosť

Nemáte radi upchatý noc a striekate si kvapky do nosa niekoľkokrát za deň pokojne aj každú hodinu? Dávajte si veľký pozor, pretože vám kvapky môžu rozleptať sliznicu alebo vás pripraví o čuch.

Kvapky do nosa s liečivou látkou sa môžu používať len niekoľko dní v kuse. Kvapky do nosa patrí do skupiny liekov a ich používaní sa teda riadi správnym dávkovaním. Nepatrí rozhodne medzi preventívne lieky, ako by sa mohlo zdať. Nosové kvapky obsahujú derivát efedrínu, ktorého pôsobením na sliznicu dochádza k stiahnutiu ciev v mieste opuchu sliznice. Dýchanie je následne oveľa ľahšie, avšak pri prekročení dávkovaní hrozí závislosť.

Všeobecné odporúčané dávkovanie je tri až sedem dní u detí ešte menej. Záleží na type liečiva. U niektorých liekov sa neodporúča užívanie dlhšiu ako tri dni. V prípade chronickej nádchy je nutné urobiť v používaní nosných kvapiek pauzu ideálne štrnásť dní. Derivát efedrínu, ktorý je obsiahnutý v drvivej väčšine nosných kvapiek a sprejov preruší pohyb buniek v nosovej sliznici. Liek tak prenikne do nosovej sliznice, kde spôsobí pocit upchatého nosa. Nevhodné nosové kvapky alebo nesprávne používanie môže viesť až k upchatiu Eustachovej trubice, zápale stredného ucha alebo k strate čuchu. Ľudia, ktorí majú nutkanie striekať si nosové kvapky do nosa pravidelne, sa v túto chvíľu stávajú na lieku závislí. Prejavuje sa to tým, že majú pocit neustále suché sliznice, ktorá páli alebo svrbí. Nádcha je síce už dávno preč, však bez ďalšieho streknutiu do nosa sa nedokážete voľne nadýchnuť.

Zbaviť sa tejto závislosti nie je nič jednoduché. Môžete jej zvládnu sami, však sa musíte zmieriť s tým, že približne 14 dní bude váš nos trpieť a vy samozrejme tiež. Prípadne môžete navštíviť lekára, ktorý vám pravdepodobne predpíše kortikoidy. U tých najhorších prípadov je nutný chirurgický zákrok.

Príbehov o závislostiach na nosových kvapkách je plný internet. Sú takí ľudia, ktorí si striekajú kvapky do nosa každých 30 minút, už niekoľko rokov v kuse a vyraziť kamkoľvek bez kvapiek je absolútne nemysliteľné. Dokonca obchádzajú rôzne lekárne, pretože sa na ne pozerajú zamestnanci lekární už podozrivo, keďže odoberajú veľké množstvo kvapiek. Predstava, že im kvapky dôjdu cez víkend je nemysliteľná a sú schopní pre nich ísť pokojne aj 30 km.

Pritom alternatív je pomerne veľa. Nezasiahnu síce tak rýchlo ako kvapky s liečivou látkou, však na nich nevzniká riziko závislosti a sú úplne prírodné a neškodné pre naše telo. Medzi také prípravky patria rôzne soľné roztoky, soľné spreje, alebo preplachy nosa. Ako prevencia nádchy je ideálny pravidelný preplach nosa soľným roztokom. Stačí každý deň ráno a večer, keď si čistíte zuby vykonať nosové hygienu preplachom nosa. Vyčistíte si tak nosnú dutinu od prachu, nečistôt, alergénov a zároveň navlhčíte nosnú sliznicu, ktorá môže tak ľahšie fungovať. Preplachy nosa sa používajú aj pri chronickej nádche a pri zápale prínosových dutín. Alternatívou k nosným výplachy sú soľné roztoky v spreji, ktoré síce nezbaví nos nečistôt prepláchnutím, však zvlhčí sliznicu, ktorá tak môže ľahšie produkovať hlien a posúvať ho von z nosnej dutiny pomocou riasiniek. Nosový sprej je vhodný ako prevencia nádchy hlavne u malých detí, u ktorých sa neodporúča preplach nosa, po ktorom je nutné riadne vysmrkanie, ktorého nie sú malé deti schopné.

Dajte na naše odporúčania a neužívajte nosové kvapky dlhšie ako 7 dní. A v každom prípade čítajte pozorne príbalový leták. Prajem veľa dní bez nádchy a podobných záležitostí.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť