Lekári hlási, že v roku 2020 bude alergie trápiť v Európe každého druhého človeka

V Českej republike je podľa údajov Slovenskej lekárnickej komory približne dva milióny alergikov. Alergia sa dá v dnešnej dobe liečiť rôzne. V lekárňach sú dostupné lieky a zdravotnícke pomôcky vo forme tabliet, sprejov, kvapiek alebo chladivých gélov.

Ľudia podľa dostupných informácií z lekární kupujú prevažne lieky na lokálnu liečbu, aby si nezaťažovali organizmus. Pomer medzi kupovaním kvapiek a tabliet je rovnaký. Ponuka liekov na alergiu a zdravotníckych prípravkov na alergie sa stále rozširuje. V ponuke sú lieky na ľahšie alergie na peľ až po závažnejšie, napríklad na slnko.

Európska alergologická spoločnosť upozorňuje, že do roku 2020 bude trpieť nejakou formou alergie každý druhý človek, čo je pomerne vysoké číslo.

Alergia má dopad na celú spoločnosť či už ide o pracovnú neschopnosť, absenciu v škole alebo zvýšené náklady na zdravotnú starostlivosť. Podľa historických údajov je jasné, že naši predkovia toľko alergiami netrpeli a situácia sa stále zhoršuje. Lekári si stále nevedia rady a tiež preto začal výskum príčin alergií a astmatických ochorení. Najväčší nárast alergií je medzi deťmi. Najviac je alergiami u detí postihnutá Veľká Británia (32,2%), Írsko (29,1%), Malta a Fínsko. Celosvetovo vedie Austrália a Nový Zéland, kde trpí astmou alebo alergiou 50% detí.

Lekári vidia príčinu alergií v dedičnosti. Nasleduje nezdravé životné prostredie, nezdravý životný štýl, stres, zlé stravovanie alebo tiež nedostatok pohybu. Vedci tiež skúmajú, či alergie nesúvisí s pobytom v kanceláriách, ktoré sú klimatizované. Svoj diel môže mať tiež konzumácia cudzokrajných potravín. V poslednej dobe je najviac diskutované tzv. Hygienická hypotéza, ktorá vychádza z imunologických nálezov. Podľa tejto hypotézy sa alergia objavuje viac tam, kde v detstve neprebehli bežné detské, hlavne črevnej infekcie.

Prípravky na obranu, prevenciu a úľavu pri sennej nádche, alergiu na peľ, prach alebo zvieracie chlpy – TU >>>

Domy bez baktérií, sterilné podlahy, kúpeľne, toalety a tiež aj potraviny … Ukazuje sa, že deti, ktoré prežili život na farmách alebo prekonali nejaké infekčné choroby trpia menej ekzémy a menej sa u nich vyskytuje aj astma. Každopádne to neznamená, že by sme sa mali prestať umývať a doma upratovať, to v žiadnom prípade. Nedávno zverejnená štúdia v prestížnom lekárskej časopise Journal of Allergy dáva však hygienické hypotéze za pravdu. Výsledky hovoria, že pokiaľ nie je imunitný systém včas zamestnaný nejakou infekciou, vznikajú neskôr premrštené reakcie a alergie.

Zaujímavou štúdiu, vykonala tiež Christine Johnsonová zo Zdravotné služby Henryho Forda v Detroite. Štúdia sa týkala zdravotných záznamov 835 detí. Záverom štúdie bolo, že u detí, ktoré počas svojho prvého roka života nepodrobili horúčku vznikla počas siedmich rokov alergie alebo precitlivenosť na nejakú látku. U detí, ktoré prekonali horúčku dvakrát a viackrát, klesol počet alergikov na 31 percent.

Vedeli ste, že až 90% všetkých alergických reakcií spôsobuje len osem druhov potravín? Patrí medzi ne mlieko, vajcia, arašidy, orechy, ryby, kôrovce, sója a pšenica. Každopádne sú známe aj alergia na vlastné spermie, vodu alebo tiež na nízke teploty. Preto alergie nepodceňujte, pretože ak sa nelieči, tak sa jej prejavy neustále zhoršujú. Navštívte svojho alergológa a neodkladajte túto návštevu na poslednú chvíľu.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť