Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Avšak platí, že liekovú alergií sú viac ohrozené mladšie a stredné ročníky, viac ženy ako muži a svoju úlohu zohráva aj genetická predispozícia.

Alergické prejavy sa delia na skoré, ktoré vznikajú bezprostredne po podaní lieku a neskoré, ktoré sa môžu objaviť v rozmedzí 1-14 dní, vo výnimočných prípadoch aj neskôr. Najčastejšie ide o ľahšie prejavy reakcií typu žihľavky, svrbenie a pálenie očí, objaviť sa však môžu aj dýchacie a tráviace ťažkosti. Najzávažnejšie formou reakcia je potom život ohrozujúci anafylaktický šok.

Naozajstná alergie na lieky je neprimeraná imunitná reakcia, sprostredkovaná protilátkami IgE, IgG a IgM a je potrebné ju odlíšiť od „obyčajné“ intolerancia lieku, od nežiaduceho účinku lieku (tie sú často popísané v príbalovom letáku) a od predávkovania liečivom.

Pri podozrení na liekovú alergiu je kľúčové správne stanovenie diagnózy, pri ktorej sa jednak predíde opakovanému podaní lieku, ktorý alergickú reakciu spustil a rovnako sa predíde zbytočnému vylúčeniu užívanie niektorých liekov, ak bola v minulosti diagnóza vykonaná chybne. Odhaduje sa, že v kartách pacientov má záznam „Alergia na penicilín“ až 10x viac pacientov, než je skutočný výskyt tohto typu alergie, čo má negatívny dopad na obmedzenie liečebných možností pacienta a vedie to k nadbytočnému nadužívaniu a vzniku rezistencie na antibiotiká druhej voľby. Tá bývajú obvykle aj drahšie, teda nie je zanedbateľný ani negatívny ekonomický dopad na zdravotníctvo.

Kľúčovou osobou pri stanovení správnej diagnózy je alergológ, ktorý najprv preštuduje anamnézu pacienta. (Tu je veľmi dôležité, aby lekár akékoľvek špecializácie, ktorý má ako prvý podozrenie na alergickú reakciu na lieky, anamnézu podrobne spísal vrátane všetkých príznakov, časových záznamov a zoznamu súbežne podávaných liekov). Na základe anamnézy sa alergológ rozhodne pre ďalšie vyšetrenia, ktorým môžu byť laboratórne testy, kožné testy, alebo liekový provokačný test. Laboratórne testy sú pre pacienta úplne bezpečné, bohužiaľ nie vždy spoľahlivé a použiteľné u všetkých typov liekov. Kožné testy, kedy sa do kože pacienta vpravuje zvyšujúce sa koncentrácie liečiva a priamy liekový provokačný test zase predstavujú vyššie riziko vzniku závažnej alergickej reakcie a je možné ich vykonávať len v tých typoch alergologických zariadení, ktoré sú pripravené a vybavené na zvládnutie anafylaktickej reakcie. Česká spoločnosť alergológie a klinickej imunológie venuje v posledných letec problematike liekovej alergie zvýšenú pozornosť a založila sieť dobre vybavených alergologických pracovísk, ktoré poskytujú konzultačná činnosť terénnym alergologům a ich pacientom pozri Sieť konzultačných pracovnišť liekovej alergie >>

Je tak pravdepodobné, že sa u nás bude úroveň diagnostiky aj liečby liekových alergií naďalej zlepšovať.

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni

R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť