Na astma sa u nás dnes už toľko neumiera

Doby, kedy diagnóza astmy znamenala výrazné obmedzenia života a dokonca aj veľké riziko smrti, sú už dávno preč.

Medicína pokročila ako v oblasti diagnostiky, tak i liečby a starostlivosti o astmatické pacientov v Českej republike je jednou z najlepších na celom svete. Aj napriek tomu na astmu u nás zomiera niekoľko desiatok pacientov za rok.

O astmatické pacientmi sú v Českej republike schopné sa kvalitne postarať hneď dve lekárske špecializácie – alergológovia a pneumologové. Základom diagnostiky je vždy detailný rozbor príznakov, medicínska história pacienta, genetická záťaž, prípadne kožné testy. Dôležitým preukazom je potom potvrdenie prítomnosti zúženie dýchacích ciest počas spirometrického vyšetrenia. Modernými metódami (oscilometrie) dnes možno už zistiť, kde presne obštrukcie dýchacích ciest je a meraním hodnôt vydychovaného oxidu dusnatého (sučkou) overiť, či u astmatického pacienta prebieha zápal a monitorovať v čase odpoveď pacienta na liečbu. Najmodernejšie systémy sú schopné merať všetky tri tieto veličiny a dávať ich do jedného pacientského protokolu. Pri ťažkých astmatikov sa navyše meria pulzný oxymetria aj saturácia kyslíkom. Vo svete dnes už dokonca existujú prístroje na meranie pľúcnych funkcií učené k domácemu použitie. Prístroj je schopný po zhruba minútovej kľudovom dýchanie vyhodnotiť, či u pacienta nehrozia výrazné zhoršenie ochorenia a dáta odoslať lekári, ktorý môže včas pozvať pacienta na kontrolu a predísť tak exacerbáciu (zhoršenie) choroby.

Aj liečba astmy zaznamenala v uplynulých rokoch razantný posun, kedy sa k tradičným protizápalovým a uvoľňovacie antiastmatikum pridala biologická liečba užívaná najmä u pacientov, ktorí trpia závažnejším stupňom ochorením alebo nezodpovedajú na obvyklú liečbu a svoj nespochybniteľný význam má u niektorých pacientov aj alergénová imunoterapia.

Aj keď teda máme teda k dispozícii najmodernejšie diagnostické a liečebné postupy, napriek tomu dochádza občas k podceneniu chorobe, zlé spoluprácu pacienta a hlavne k nedodržiavaniu liečebného režimu v čase, keď sa pacient cíti zdravý. Zlepšenie úrovne dlhodobej preventívnej liečby je výzvou ako pre zdravotnícky personál, ako aj pre pacientov. Len tak sa dá počet prípadov úmrtí na astmu ešte ďalej znížiť.

Mgr. Hana Sochůrková

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť