Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

V posledných dňoch je väčšina území Slovenskej republiky doslova pokrytá žltým prachom, ktorý je úplne všade – na zábradliach, terasách, kapotách áut, no a samozrejme aj v našich ústach, nose a očiach. Z veľkej väčšiny sa jedná o peľ ihličnanov (borovica, smrek, jedľa) a trochu aj peľ repky olejnej. Dôvodom, prečo sa rozkýchají aj ľudia, ktorí netrpia alergiou, je mechanické dráždenie, kedy peľové zrná prenikajú do očí, nosa, dýchacích ciest a spôsobujú lokálne podráždenie či zápal.

Navyše repka olejná dráždi aj svojou výraznou vôňou. Hoci ešte pred pár rokmi bol počet ľudí naozaj alergických na pele týchto rastlín a stromov veľmi nízky, v posledných rokoch značne stúpa počet alergikov na peľ repky olejnej. To priamo úmerne súvisí so stále väčšou rozlohou polí, ktoré sú repkou osiata. Hoci sú peľové zrná repky olejnej pomerne ťažká a nie sú schopné sa šíriť na veľké vzdialenosti, napriek tomu sa stále viac dostávajú bližšie k ľuďom a ohrozenejšie je tak skôr vidiecke, než mestské obyvateľstvo. Nebezpečenstvo môže predstavovať aj prudký vietor, ktorý je schopný ťažká repková zrna zdvihnúť a odniesť tam, kde repkové pole nie je v dohľade.

Avšak aj napriek tomu platí, že väčšina klasických alergických ťažkostí (vodnatá nádcha, začervenané oči, kýchanie) je spôsobená dokvétajícími jarnými stromy, ktoré bude nasledovať sezóna peľu tráv – práve stromy a trávy sú tými silnými alergénmi. Peľovou „kalamitu“ komplikuje aj dlhotrvajúce sucho bez dažďa, ktorý by prečistil vzduch a peľov ho zbavil. Ak sa pri vysokej koncentrácii peľu objaví špecifický typ búrky, môže byť časť populácie ohrozená búrkovým astmou (článok o búrkový astme TU >>) a potom je najlepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Pri vysokých koncentráciách peľu platí, že tak alergici, tak aj ľudia alergií netrpící, by si mali po príchode domov umyť tvár a vypláchnuť nos a nosné dutiny (Sinus Rinse), úľavou pre alergikov je aj používanie nosového bariérového spreja (Nasaleze Allergy) a samozrejmosťou potom vybavenie uvoľňovačom, ktorú im predpísal ich lekár – alergológ. Stále obľúbenejšie sú aj rúška, ktoré zakrývajú ústa aj nos a ktoré už dávnou nie sú len doménou turistov z ďalekých krajín.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni

R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť