Pozor na trhanie chĺpkov v nose!

Pokiaľ Vás trápi nevzhľadné a vykukujúce chĺpky z nosa alebo uší, určite chĺpky nevytrhávajte! Podľa lekárov môže byť trhanie chĺpkov v nose i ušiach veľmi nebezpečné. Hrozí vznik zápalu a furunklov (kožné absces – hnisavé ochorenia kože).

Pri odstraňovaní chĺpkov z pokožky sa prázdne miesto vyplní krvou, ktorá je ideálnym prostredím pre vniknutie parazitov, baktérií a plesní. Na trhu existuje mnoho druhov zastrihávačov, teda je lepšie siahnuť po niektorom z nich.

Nezabúdajte však, že chĺpky na našom tele majú svoju funkciu. Napr. chĺpky v nose chráni dýchacie cesty pred vniknutím špiny a infekcie zo vzduchu. Majú teda funkciu akéhosi prvého filtra, ktorý odfiltruje hrubé nečistoty. Zastrihávajte iba chĺpky vytŕčajúci z nosa, ale rozhodne netrhať! Menšie častice odfiltruje nosovej sliznice, ktorá je súčasťou nosnej dutiny. Povrch sliznice tvoria riasinky, ktoré sú pokryté hlienom. To, čo chĺpky nezachytí, pristane na hlien, ktorý je neustálym pohybom riasiniek posúvaný smerom von z nosnej sliznice.

Pre ideálne čistiacu funkciu nosa je teda potrebná správna konzistencia hlienu a neustály pohyb riasiniek. Ak je sliznica suchá, nečistoty preniknú hlbšie až do pľúc. Ak je hlien moc hustý, funkcia riasiniek a ich pohyb je obmedzený. Baktérie sa síce na hlienu zachytí, nie sú však dostatočne rýchlo posúvané von a môžu preniknúť do sliznice, kde môžu spôsobiť zápal. Hustý hlien vzniká nedostatočnou vlhkosťou v nosovej dutine. Ak zaistíte vášmu nosu dostatočnú vlhkosť dôjde ku zriedeniu hlienu, zmäkčenie chrastičiek v nose a dôjde k prirodzenej obnove funkcie nosa. Rada teda znie … netrhá chĺpky v nose, len zastrihávať a pravidelne zvlhčovať nosovú sliznicu pomocou izotonických roztokov v spreji alebo preplachovaním nosa.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť