Prečo je dôležitá nosovej hygiena

Nos môžeme čistiť čiže preplachovať rôznymi druhmi soľných roztokov či už vo forme sprejov s obsahom morskej alebo termálnej vody. Ďalším variantom preplachu nosa sú špeciálne kanvičky, ktoré sú však postupne nahrádzané špeciálnymi fľašami na preplach nosa s možnosťou regulácie vyvíjaného tlaku a tým pádom aj dosiahnutého prúdu vody.

Soľné roztoky

Soľné roztoky vo forme sprejov s morskou alebo termálnou vodou patrí do kategórie zdravotníckych pomôcok. Rozdeľujú sa podľa tonicity roztoku (obsah soli, chloridu sodného NaCl) na roztoky Hypotonické, Izotonické a hypertonický. Takéto soľné roztoky slúži na prevenciu alebo ako pomocník pri už choré sliznicu. K pravidelnej nosovej hygiene a pri prevencii odporúčame roztoky Izotonické.

Hypotonický roztok

V tomto roztoku je koncentrácia NaCl na nižšej úrovni ako v ľudských bunkách (menej ako 0,9%). Hypotonický roztok možno používať na pravidelným oplachom a k preventívnemu zvlhčenie nosovej sliznice u pacientov so suchou sliznicou, kde môže dochádzať k tvorbe chrást alebo tiež u pacientov trpiacich nádchou a infekcií horných dýchacích ciest, prípadne pri zápale nosohltanu. Možno ich samozrejme tiež použiť u novorodencov.

Izotonický roztok

Tento fyziologický roztok zodpovedá koncentrácii NaCl v ľudskom tele (0,9% NaCl). Izotonický roztok je vhodný na očistenie nosovej sliznice a pri každodennej nosovej hygiene. Zvlhčenie alebo preplach nosovej sliznice izotonickým roztokom riedi hlien a umožňuje ľahšie smrkaní. Je tiež vhodný pri liečbe akútnej a chronickej nádchy, alergickej nádchy, pri infekcii horných dýchacích ciest a pri zápale nosohltanu. Izotonický roztok možno tiež používať dlhodobo u novorodencov a dojčiat.

Hypertonický roztok

V tomto roztoku je koncentrácia NaCl vyššia ako v ľudskej bunke (viac ako 0,9% NaCl). Po kontakte hypertonického roztoku so sliznicou začne roztok pracovať na princípe osmózy (dôjde k vyťahovanie vody z tkaniva a tým aj k vyrovnaniu koncentrácia soli na oboch stranách). Pokiaľ u nás prepukla nádcha, dôjde k zdureniu sliznice, ktorá zadržiava viac vody ako zvyčajne. Použitím hypertonického roztoku dôjde ku spľasnutia sliznice a úľave od upchatého nosa. Hypertonické roztoky neuvoľní nos tak výrazne a rýchlo ako nosové spreje alebo kvapky s obsahom liečivých látok. Na rozdiel od nosných kvapiek a sprejov možno roztoky aplikovať dlhodobo a nevzniká na nich závisloti (medikamentózna nádcha). Hypertonické roztoky sa neodporúča používať ako pravidelnú nosovej hygienu.

Izotonické a hypertonické roztoky sú odporúčané pri liečbe nádchy a pri akútnych i chronických zápaloch vedľajších nosových dutín. Pomáhajú tiež pri hojení dutín po operáciách. Výhodou soľných roztokov je možnosť ich použitia v tehotenstve, pri dojčení alebo u malých detí a dojčiat.

Ondřej Ševčík

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť