Trápi Vás sucho v nose?

Naše nosné dierky sú vstupnou bránou nášho dýchacieho systému. Všetok kyslík, ktorý je potrebný pre našej dennej spotreby prechádza cez nosné dierky a na späť vydychujeme oxid uhličitý. Dochádza tak k veľkému prúdenie vzduchu na konštantnej úrovni.

Nosovej dierky nám ale zabezpečujú mnoho ďalších funkcií pre optimalizáciu dýchanie. V letnom období ochladzujú a v zimnom období ohrievajú vzduch pred stupienkom do pľúc. Slúži tiež ako filter a zvlhčovač vzduchu, skôr než sa vzduch dostane do pľúc.

U mnohých ľudí žijúcich v chladných klimatických podmienkach (v zime zvlášť) sú nosné dierky veľmi zaťažované. Nosovej dierky trpí v zimnom období nedostatkom vlhkosti. Akonáhle dôjde k poklesu teplôt, dochádza zároveň aj k poklesu vlhkosti v prostredí. V interiéri má väčšina z nás vykurovacie prvky, ktoré ešte viac vysušujú prostredie okolo nás. Niektorí ľudia majú mylnú predstavu, že ak vyvetrajú, tak sa vlhkosť vo vnútorných priestoroch zvýši, avšak vo vonkajšom prostredí nie je vlhkosť o moc vyššia.

Ak náš nos už nestíha bežné úkony údržby, môžeme pociťovať sucho v nose, svrbenie v nose, ľahké špinenie krvi pri smrkaní alebo môže dochádzať ku krvácaniu z nosa. V skutočnosti je krvácanie z nosa oveľa častejšie v zimnom období.

Snáď najjednoduchšie prevenciou, ako si v zime udržať nos v kondícii, je riadna hydratácia nosa. Ak budeme udržiavať svoj nosový systém riadne hydratovaný, bude môcť ľahšie vykonávať väčšinu svojich funkcií.

Na trhu existuje mnoho prípravkov na zvlhčovanie nosa na báze soľných roztokov bez prísad aj s rôznymi prísadami ako napr. Aloe vera. Tieto soľné roztoky udržujú nos hydratovaný a zároveň pomáhajú ako prevencia, ak trpíme upchatým nosom, alergickou nádchou, pri prechladnutí, pri zápale dutín alebo ak nás trápi zadný nádcha. Tieto prípravky je možné používať dlhodobo.

Počas spánku je ideálnym riešením zvlhčovač vzduchu, ktorý by mal bežať celú noc vo Vašej spálni. Počas dňa striedame miestnosti a prostredie, pijeme, môžeme siahnuť po preplachu soľným roztokom. Avšak počas spánku sme na jednom mieste, nedochádza k doplňovanie tekutín a preto sa tiež veľa ľudí prebúdza počas noci dehydrované.

Ondřej Ševčík

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť