Upchatý nos môže ohroziť novorodenca

Ak trpia vaše novonarodené dieťa akútnou nádchou, je potrebné dbať na zvýšenú pozornosť! Vo väčšine prípadov sa jedná o infekciu horných dýchacích ciest, kedy sa nezrelý imunitný systém bráni agresívnym mikróbom s ktorými ešte neprišiel do styku a musia produkovať špecifické obranné látky.

V prípade malého opuchu sliznice, alebo upchatie zaschnutým vazkým hlienom môže dôjsť k zníženiu nosovej priechodnosti. Ihneď po narodení dieťaťa sa stáva dýchanie nosom vrodeným reflexom, ktorý je nevyhnutnou súčasťou fyziologického vývoja dieťaťa. Novorodenec nedokáže dýchať ústami ani pri ich otvorení. Je to dané tým, že jazyk dieťaťa je tesne priložený k mäkkému podnebiu a funguje na princípe jednosmerného ventilu, ktorý nedovolí vzduchu preniknúť do dýchacích ciest. V neskoršej vývojovej fáze dieťaťa sa pri vývoji zubov odďaľuje chrbát jazyka od mäkkého podnebia, čo umožní dýchanie ústami. Upchatý nos môže teda do istej miery ohroziť život novorodenca.

Akútna nádcha býva väčšinou spôsobená vírusmi (rhinovírusy). Po vírusoch nasledujú bakteriálne mikróby (pneumokoky, stafylokoky, moraxely), ktoré spôsobujú celý rad komplikácií a predlžujú nádchu.

U detí predškolského veku sa môže z obyčajnej nádchy stať akútny zápal prínosových dutín. Najskôr dôjde k opuchu sliznice, následne sa upchajú vývody prínosových dutín, ktoré nie sú schopné ventilácie a dochádza tak k podtlaku, ktorý má za následok akútny zápal prínosových dutín. Pokiaľ dôjde k zdurenie sliznice v Eustachovej trubici, môže prechodne dôjsť k nedoslýchavosti a zápalu stredného ucha.

Zabrániť nádche a následnému zápalu nosových dutín sa dá predísť tým, že obmedzíme kontakt s chorými. Predškolské deti nosia pravidelne z materskej škôlky infekcie, proti ktorým si už vytvorili imunitu, však mladším deťom môžu tieto infekcie spôsobiť vážne problémy. Dôležitú úlohu hrá dojčenia, ktoré výrazne posilňuje imunitný systém dieťaťa hlavne počas prvých troch mesiacov života. Následne je dôležité otužovanie dieťaťa a naučenie správnemu smrkaní. Dôležitá je tiež vlhkosť vzduchu v miestnostiach, kde sa dieťa vyskytuje. Ak je vlhkosť vzduchu nedostatočná, môže dôjsť k vysychaniu nosovej sliznice, premnoženie roztočov a plesní, ktoré môžu sliznicu ohroziť.

Sliznica má obranný systém, tzv. Riasinkový slizničnej epitel, ktorý vďaka kmitanie riasiniek zaisťuje posun hlienu obsahujúceho nečistoty smerom von z nosných dutín. Hlavné preventívne úlohu hrá zvlhčovanie nosovej sliznice alebo preplachy nosových dutín, ktoré zlepšujú priechodnosť dutín a pomáhajú správnej funkcii riasiniek. Na preplach dutín existujú roztoky hypotonické, izotonické a hypertonické. Pre prevenciu u dospelých a pre deti sú najvhodnejšie roztoky izotonické, ktoré majú rovnakú koncentráciu NaCl ako ľudské telo (0,9% NaCl).

Ondřej Ševčík

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť