Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o chrípke (ale báli ste sa opýtať)

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa vyskytuje prakticky po celom svete a ktoré je šírené chrípkovými vírusmi typu A, B, a C. Najčastejším typom je chrípka spôsobená vírusom A, ktorý je a v minulosti vždy bol zodpovedný za klasické chrípkové epidémie.

Najznámejšie a pre ľudstvo nejsmrtelnější bola pandémia Španielskej chrípky, ktorá zasiahla obyvateľstvo Európy oslabenej 1. svetovou vojnou, kedy sa počty mŕtvych odhadovali v desiatkach miliónov. Nasledovali potom epidémia Ázijské chrípky (1957-58) a hongkonskému chrípky (1968-1969) kedy sa počty obetí počítali „len“ na stovky tisíc. Vírus typu A je totiž bohužiaľ vysoko mutagénny, dokáže zmeniť svoju štruktúru a vďaka tejto zmene napadnúť aj ľudí, ktorí už chrípku v minulosti prekonali a mali by byť teda imunizované. Schopnosť vírusu meniť sa je aj slabinou existujúcich vakcín. Vírusy typu B a C túto schopnosť v takej miere nemajú, vírus typu B pôsobí skôr lokálne (aj napriek tomu býva radšej súčasťou očkovacích látok) a vírus typu C vyvoláva ťažkosti skôr miernejšieho rázu a to hlavne u detí.

Navyše sa u typu A ešte vyskytuje schopnosť jeho rekombinácie – ak dva rôzne, ľahko odlišné typy typy vírusov napadnú rovnakú bunku, vie si „prehodiť“ časti svojej ribonukleovej kyseliny (RNA), ktorá je u vírusov nositeľkou genetickej informácie. Tým potom dôjde k vzniku úplne nového vírusu, ktorý má iné schopnosti, iné vlastnosti, nie je súčasťou očkovacích látok, nikto proti nemu nie je imunizovaný. Veľkým strašiakom pre ľudstvo je možnosť mutácie vírusu vtáčej chrípky, ktorý doteraz napádal len vtáky a aj preto dochádza v posledných rokoch k oddeľovaniu chovov ošípaných a hydiny, lebo práve ošípané sú pomerne ľahko infikovatelné ako cicavčím, tak i vtáčími vírusy a možno si ľahko predstaviť, že práve u nich by k takejto nerekombinujú mohlo ľahko dôjsť.

Chrípka je veľmi ľahko prenosné ochorenie prenášajúce sa vzduchom v kvapôčkach, ktoré do okolia rozširuje svojim dychom a kýchaním nakazená osoba. Rovnako sa ale môžeme nakaziť kontaminovanýma rukami.

V prvej fáze, kedy chrípku „chytiť“ nechceme, je dobré mať svoj imunitný organizmus fit. Naozaj pomáha stále dookola „omieľaný“ zdravý životný štýl, zdravé stravovanie, vitamíny, pohyb, otužovanie. Jedná sa však o posilnenie nešpecifickej imunity a pri stretnutí s vysokou koncentráciou vírusu to nemusí stačiť. Svoj nezanedbateľný prínos má aj očkovanie, zvlášť u ohrozenejšie časti populácie – starších osôb a osôb s chronickým ochorením. Veľmi účinné je aj používanie nosového bariérového spreja Nasaleze Protect, ktorý neumožní vírusu nasadnúť na nosovú sliznicu, ktorá je najčastejšou bránou infekcie. Rovnakú službu odvedú aj antivírusové rúška, či šatky. Ani bariérová ochrana však nepomôže, ak zabudneme na hygienu, siahneme si do oka či úst neumytými rukami, v období epidémie používame spoločný uterák atp.

Ako je vidieť, pre to, aby sme infekciu predišli, toho môžeme urobiť naozaj veľa. Avšak aj napriek tomu sa občas chrípkovému vírusu neubránime. Infekčné je totiž aj nakazený človek, ktorý to ešte sám o sebe nevie a u ktorého choroba ešte len prepukne. Takáto (hovoríme jej inkubačná) doba trvá väčšinou menej ako 3 dni a po prepuknutí ochorenia je človek nákazlivý ešte ďalších cca 5 dní (detí i viac dní).

Typickým prejavom chrípky, ktoré ju dobre odlíši od bežného prechladnutia, je to, že udrie veľmi náhle a nebýva sprevádzaná nádchou. Klasickými prejavmi sú horúčka, zimnica, kašeľ, bolesti svalov a kĺbov.

Jej liečba sa obmedzuje len na liečbu príznakov (symptómov) a je na imunitnom systéme každého z nás, aby infekciu odstránil. Na zníženie horúčky sa často užíva paralen, ibuprofén, či brufen, u detí potom zábaly (osuškou namočenou vo vlažnej vode po dobu 15-20 minút). Rozhodne sa neodporúča užívať antibiotiká, aj keď je bohužial často pacienti vyžadujú ako ten „poriadny“ liek. Liečba antibiotikami sa volí len v osobitných prípadoch, keď sa vyskytnú aj nejaké iné zdravotné komplikácie. Dôležité je poskytnúť organizmu čas na zotavenie a chrípku poriadne „vyležať“ (3 dni bývajú naozaj minimum). Ak nášmu telu šancu uzdraviť sa nedáme, chrípku přechodíme, bohužiaľ nám to často vráti späť či už zápalom priedušiek, zápalom pľúc či až dokonca poškodením srdcového svalu.

Čo teda povedať na záver? S chrípkou žije ľudstvo po celé stáročia a žiť bude aj naďalej. Je to ochorenie, ktoré nás v našom životnom behu na pár dní zbrzdí, limituje, ale vo veľkej väčšine prípadov zostane bez následkov. Keď ochorieme, prebehne nám hlavou, čo všetko musíme nutne okamžite dorobiť, aké schôdzky nesmieme zrušiť … ale je to naozaj tak? Potom, čo sa zmierime s faktom, že sme naozaj chorí, často zistíme, že sa dá veľa veci vyriešiť aj bez našej (nákazlivé) prítomnosti. A ak ochorejú naše dieťa? Spomeňme si, koľko pekných spomienok máme na chrípku z detstva, kedy sme ležali v posteli, pili lipový čaj s medom a mamička nám čítala rozprávky?

Mgr. Hana Sochůrková

 

Nechcete prísť o ďalšie zaujímavé články na tému zdravie? Pridajte sa k nám a už Vám žiadna novinka neunikne.

Pridať sa k nám >>

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Peľ všade okolo nás – čo s tým narobíme?

Tiež máte pocit, že je tento rok príroda k alergikom mimoriadne nepřívětivý? Nie ste sami, kto si to myslí. Na „alergické“ prejavy sa sťažujú dokonca aj „nealergici“ a často sa mylne domnievajú, že u nich alergia práve prepukla.

Kúpanie vo vode plnej siníc

Kúpanie vo vode plnej siníc

Leto v plnom prúde a sinice na vzostupe … Znečistenú vodu môžete spoznať veľmi ľahko sami. Ako správne postupovať v prípade výskytu siníc a ako ich spoznať sa dozviete v našom článku.

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Ako pohodlne cestovať lietadlom

Tí z nás, ktorí lietajú pravidelne aj tí, pre ktorých je to stále sviatočné zážitok, sa pred cestou často zamýšľa nad tým, aká zdravotné riziká im môžu hroziť. Pozrime sa teda bližšie na odporúčanie, ktoré sa pri cestách lietadlom týkajú pacientov s alergiou a na prípravky z nášho obchodu, ktoré by mohli alergikom cestovanie lietadlom uľahčiť.

Lieková alergia

Lieková alergia

Lieková alergia čiže precitlivenosť, je neprimeraná reakcia organizmu na určitý druh liečivá, ktorú môže spustiť aj minimálne množstvo podaného lieku a ktorá môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života.

Búrkové astma

Búrkové astma

Zdalo by sa, že dážď a vietor uľaví väčšine peľových alergikov tým, že zmyje a rozfúka peľové zrná, ktoré sú častými spúšťačmi alergické reakcie a astmatického záchvatu.

Jarné stromy a skríženej alergie

Jarné stromy a skríženej alergie

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu a začne nám peľová sezóna. Počuli ste už o skríženej alergii? Je to menej známy jav ktorý sa vyskytuje často medzi pele a potravinami.

Zasielame na Slovensko

a do Čech

Zákaznícky servis

7 dní v týždni
R

Záruka kvality

100% pôvod

Overená

spoločnosť